Lista Biblii Gutenberga w zbiorach światowych

Biblia wydrukowana została prawdopodobnie w około 180 egzemplarzach – w tym 35 na pergaminie.  Do naszych czasów przetrwała tylko czwarta część pierwotnego nakładu – 47 egzemplarzy – tej najcenniejszej książki świata: 35 papierowych i 12 pergaminowych. Tylko siedemnaście stanowi kompletną, dwutomową edycję.

Najwięcej egzemplarzy przechowują biblioteki USA (14, w tym 3 pergaminowe), w Niemczech znajduje się 12 egzemplarzy, w Wielkiej Brytanii – 8 (2 na pergaminie), we Francji – 4, po dwa w Watykanie, Hiszpanii i Rosji, po jednym w Austrii, Danii, Polsce, Portugalii, Belgii, Szwajcarii i Japonii.

Egzemplarze Biblii

Zamek Gottorf w Szlezwiku

Historia pozyskania

Rosyjska Biblioteka Państwowa w Moskwie

Historia pozyskania
Nabyta w 1886 roku przez Niemieckie Muzeum Książki i Pisarstwa w Lipsku jako część księgozbioru Heinricha Klemma. Pod koniec II wojny światowej wywieziona została z Niemiec jako łup wojenny i przekazana do Rosyjskiej Biblioteki Państwowej w Moskwie, gdzie znajduje się do dziś.

Muzeum Gutenberga w Moguncji

Historia pozyskania
Biblia zakupiona została na aukcji z 1978 roku w Nowym Jorku za 1,8 miliony dolarów.

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie

Historia pozyskania
Po kasacie konwentu Bernardynów-Reformatów w Lubawie (1821 r.) oraz długotrwałych pertraktacjach z rządem pruskim oba tomy Biblii trafiły do Pelplina – od 1824 roku, stolicy dawnej diecezji chełmińskiej – została wtedy włączona do zasobów biblioteki diecezjalnej, do działu starych druków pod nadaną sygnaturą C19, Biblia sacra in partes II). Przywiózł je 30 sierpnia 1033 roku kleryk Andrzej Dziadek.

Moskiewski Uniwersytet Państwowy w Moskwie

Historia pozyskania
Biblia Gutenberga prawdopodobnie zrabowana została w 1945 roku z biblioteki Uniwersytetu w Lipsku.

Centrum Badań Humanistycznych Harry’ego Ransoma na Uniwersytecie Teksasu w Austin

Historia pozyskania
Kopia Biblii zakupiona została w 1978 roku za 2,4 mln dolarów.

Biblioteka Widenera

Historia pozyskania
Zakupiona przez dziadka Harrego Widenera, Petera A. B. Widenera, podczas jego pobytu. Do kolekcji rodziny, Biblia Gutenberga dołączona została w 1944 roku. W nocy 19 sierpnia 1969 roku podjęto próbę kradzieży znajdującej się w bibliotece Biblii Gutenberga.

Biblioteka Watykańska

Historia pozyskania
Biblia Gutenberga do zbiorów Biblioteki Watykańskiej, zakupiona została w 1799 roku w Sotheby’s.

Biblioteka Uniwersytetu Mons-Hainaut

Historia pozyskania

Biblioteka Uniwersytetu Cambridge

Historia pozyskania
Dwa tomy

Biblioteka Uniwersytecka we Frankfurcie nad Menem

Historia pozyskania
Egzemplarz nabyty został przez Bibliotekę Miejską we Frankfurcie w 1803 roku od kościoła Kolegium św. Leonharda we Frankfurcie.

Biblioteka Uniwersytecka w Lipsku

Historia pozyskania
Wiadomo, że w 1461 r. należał do klasztoru franciszkanów w Langensalza w Saksonii, jednak nieznana jest data przejęcia przez Uniwersytecką Bibliotekę w Lipsku.