Lista Biblii Gutenberga w zbiorach światowych

Biblia wydrukowana została prawdopodobnie w około 180 egzemplarzach – w tym 35 na pergaminie.  Do naszych czasów przetrwała tylko czwarta część pierwotnego nakładu – 47 egzemplarzy – tej najcenniejszej książki świata: 35 papierowych i 12 pergaminowych. Tylko siedemnaście stanowi kompletną, dwutomową edycję.

Najwięcej egzemplarzy przechowują biblioteki USA (14, w tym 3 pergaminowe), w Niemczech znajduje się 12 egzemplarzy, w Wielkiej Brytanii – 8 (2 na pergaminie), we Francji – 4, po dwa w Watykanie, Hiszpanii i Rosji, po jednym w Austrii, Danii, Polsce, Portugalii, Belgii, Szwajcarii i Japonii.

Egzemplarze Biblii

Biblioteka Uniwersytecka w Kassel

Historia pozyskania
Bardzo dobrze zachowany egzemplarz Biblii Gutenberga w oryginalnej XV. wiecznej oprawie znaleziony w 1975 roku na poddaszu plebanii ewangelickiej w Immenhausen (powiat. Kassel) (https://de.wikipedia.org/wiki/Immenh%C3%A4user_Gutenberg-Bibel), przejęty w1978 r. w formie depozytu dla Landesbibliothek Kassel, obecnie Universitätsbibliothek, Landesbibliothek und Murhardsche Bibliothek der Stadt Kassel.

Biblioteka Uniwersytecka w Fuldzie

Historia pozyskania
Oprawa egzemplarza z Biblioteki Uniwersyteckiej w Fuldzie świadczy o wielkim kunszcie wykonania, pośrednio także o szacunku, jakie dzieło to spotkało się wkrótce po druku. Późnośredniowieczna oprawa rozpoznana przez Rudolfa Stöwesanda w 1929 r., została wykonana przez erfurckiego introligatora około 1460 roku. Jego nazwisko do dziś nie zostało zweryfikowane, dlatego określa się go jako „introligatora z lutnią i węzłami”. Oprawa egzemplarza z Fuldy uchodzi za najznakomitszą oprawę z niewielu zachowanych oryginalnych i integralnych opraw Biblii Gutenberga.

Biblioteka Uniwersytecka Keio w Tokio

Historia pozyskania
Pierwotnie stanowił część spadku Estelle Doheny darowanego dla Seminarium Św. Jana w Camarillo w Kalifornii. W 1987 roku został kupiony przez Maruzen Co. Tokio w domu aukcyjnym w Christie’s za 4,9 miliony dolarów. Obecnie, od 1996 roku w zbiorach Uniwersytetu Keio w Tokio.

Biblioteka Uniwersytecka i Prowincjonalna w Sewilli

Historia pozyskania

Biblioteka Scheide’a

Historia pozyskania

Biblioteka Publiczna w Burgos

Historia pozyskania
W 1913 roku kopię Biblii przechowywaną do tego czasu w klasztorze San Juan de Ortega, odkrył Mats Martínez Burgos, dyrektor Biblioteki Publicznej w Burgos.

Biblioteka Publiczna Nowego Jorku

Historia pozyskania
Egzemplarz Biblii Gutenberga zakupiony został na aukcji w Sotheby’s w Londynie w 1947 roku za sumę 500 funtów.

Biblioteka Pałacu Lambeth w Londynie

Historia pozyskania

Biblioteka Państwowa Wirtembergii w Stuttgarcie

Historia pozyskania
Zakupiony w kwietniu 1978 r. na aukcji za 2,2 mln dolarów z biblioteki seminarium episkopalnego w Nowym Jorku (Generalne Seminarium Teologiczne).

Biblioteka Państwowa w Berlinie

Historia pozyskania

Biblioteka Państwowa i Uniwersytecka w Getyndze

Historia pozyskania
Egzemplarz z Getyngi pierwotnie należał do klasztoru, który prawdopodobnie znajdował się w części Welfenland w Calenberg-Götting. Od 1587 roku Biblia znajdowała się w posiadaniu księcia Juliusza z Brunszwiku. Wraz ze starszą biblioteką Wolfenbüttel Biblia trafiła do Biblioteki Uniwersytetu w Helmstedt w 1614 r., a stamtąd do Biblioteki Państwowej i Uniwersyteckiej w Getyndze po jej rozwiązaniu w czasach Królestwa Westfalii w 1812 r.

Biblioteka Narodowa Szkocji w Edynburgu

Historia pozyskania
Egzemplarz Biblii Gutenberga zakupiony został przez Bibliotekę Narodową Szkocji w Edynburgu w 1805 lub 1806 roku.