Lista Biblii Gutenberga w zbiorach światowych

Biblia wydrukowana została prawdopodobnie w około 180 egzemplarzach – w tym 35 na pergaminie.  Do naszych czasów przetrwała tylko czwarta część pierwotnego nakładu – 47 egzemplarzy – tej najcenniejszej książki świata: 35 papierowych i 12 pergaminowych. Tylko siedemnaście stanowi kompletną, dwutomową edycję.

Najwięcej egzemplarzy przechowują biblioteki USA (14, w tym 3 pergaminowe), w Niemczech znajduje się 12 egzemplarzy, w Wielkiej Brytanii – 8 (2 na pergaminie), we Francji – 4, po dwa w Watykanie, Hiszpanii i Rosji, po jednym w Austrii, Danii, Polsce, Portugalii, Belgii, Szwajcarii i Japonii.

Egzemplarze Biblii

Biblioteka Dworska w Aschaffenburgu

Historia pozyskania
Kopia Biblii Gutenberga w Bibliotece Dworskiej pochodzi z księgozbioru Mainz Carthause i została przeniesiona do jego prywatnej kolekcji książek przez elektora Friedricha Karla Josepha von Erthala (1774-1802) w 1781 roku.

Biblioteka Brytyjska w Londynie

Historia pozyskania
Kupiona za 6260 franków w 1817 r. przez Thomasa Grenville’a , który w 1846 r. przekazał swoją, w tym egzemplarz Biblii Gutenberga do kolekcji The British Museum.

Biblioteka Bodmera w Cologny

Historia pozyskania
W 1931 roku Martin Bodmer zakupił egzemplarz Biblii Gutenberga z likwidowanych przez ZSRR zbiorów skarbów carów rosyjskich.

Biblioteka Bodleiana w Oksfordzie

Historia pozyskania
Biblia Gutenberga zakupiona została dla Biblioteki w 1793 roku za 100 funtów od kardynała Étienne Charles de Loménie de Brienne.

Biblioteka Beineckego

Historia pozyskania

Bawarska Biblioteka Państwowa w Monachium

Historia pozyskania
Biblia nabyta została w 1803 roku od klasztoru benedyktynów w Andechs, niedaleko Monachium.

Austriacka Biblioteka Narodowa

Historia pozyskania
Pierwszy właściciel Biblii Gutenberga z Austriackiej Biblioteki Narodowej jest nieznany. Jednak w połowie XV wieku opiekę nad obiektem sprawował Benedikt Wegmacher (od 1453 główny szambelan arcyksięcia Zygmunta Habsburga). Kolejnym właścicielem był Achatius Rynner (ksiądz Besenello niedaleko Rovereto), którego monogram AR zachował się w pierwszym tomie. Przekazał on w 1530 roku Biblię hrabinie Katharinie Trapp (dominikance z klasztoru Marii Steinach niedaleko Meran). Po kasacie klasztoru w 1782 roku, Biblie wywieziono do Innsbrucku, a rok później (1783) przekazano księgę do Biblioteki Narodowej we Wiedniu.