Lista Biblii Gutenberga w zbiorach światowych

Biblia wydrukowana została prawdopodobnie w około 180 egzemplarzach – w tym 35 na pergaminie.  Do naszych czasów przetrwała tylko czwarta część pierwotnego nakładu – 47 egzemplarzy – tej najcenniejszej książki świata: 35 papierowych i 12 pergaminowych. Tylko siedemnaście stanowi kompletną, dwutomową edycję.

Najwięcej egzemplarzy przechowują biblioteki USA (14, w tym 3 pergaminowe), w Niemczech znajduje się 12 egzemplarzy, w Wielkiej Brytanii – 8 (2 na pergaminie), we Francji – 4, po dwa w Watykanie, Hiszpanii i Rosji, po jednym w Austrii, Danii, Polsce, Portugalii, Belgii, Szwajcarii i Japonii.

Egzemplarze Biblii

Biblioteka Narodowa Portugalii w Lizbonie

Historia pozyskania

Biblioteka Narodowa Francji

Historia pozyskania
Kopia pergaminowa Biblii Gutenberga zakupiona została w 1788 r. Natomiast jej papierowa wersja, w zbiorach Biblioteki Narodowej Francji znalazła się w latach 1787-1792. Obie zakupione zostały przez kardynała Étienne Charles de Loménie de Brienne (1727-1794).

Biblioteka miejska w Trewirze

Historia pozyskania

Biblioteka Miejska w Saint-Omer

Historia pozyskania

Biblioteka Mazarine’a w Paryżu

Historia pozyskania
Po raz pierwszy odnotowana w Bibliotece Mazarin przez bibliografa Francois Guillaume de Bure w 1763 r.

Biblioteka Lilly

Historia pozyskania

Biblioteka Królewska w Kopenhadze

Historia pozyskania
Biblia Gutenberga w XVII wieku przechowywana była na zamku Gottorp, niedaleko Szlezwiku. Kolekcja jednak, stała się duńskim łupem wojennym Wielkiej Wojny Północnej w 1713 roku. Zbiory te, łącznie z Biblią (tom 2) w połowie XVIII wieku włączone zostały do Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze. Na oprawie widnieje ekslibris Christiana Alberchta (1614-1694), księcia Szlezwiku-Holsztyn-Gottorp, biskupa Lubeki.

Biblioteka Kongresu

Historia pozyskania
W 1930 roku zakupiono za 1,5 mln dolarów kolekcję Ottona Vollbehra (https://www.loc.gov/rr/rarebook/coll/255.html), w której znalazło się 3115 inkunabułów, w tym egzemplarz Biblii Gutenberga.

Biblioteka Johna Rylandsa w Manchesterze

Historia pozyskania
Zakupiona za 80 funtów przez George’a Spencera, drugiego hrabiego Spencera przed 1814 rokiem. W 1892 roku Enriqueta Augustina Rylands kupiła Biblię Gutenberga dla Biblioteki Johna Rylandsa w Manchesterze.

Biblioteka i Muzeum Morgana w Nowym Jorku

Historia pozyskania
Najwcześniejszym nabywcą jednej z trzech kopii Biblii Gutenberga przechowywanej w Bibliotece Morgana w Nowym Jorku, jakim da się odnotować w historii jest Hieronim Opitz (pastor kościoła w Bischofswerda). W księdze na k. 2r widoczny jest jego wpis własnościowy. Następnym właścicielem, był Heinrich von Nostitza (zm. 1629, szafarz cesarza rzymskiego), którego wpis własnościowy zachował się na k. 1r. Pastor ten, przekazał egzemplarz w darze dla kościoła we wsi Kleinbautzen w 1677 roku. W 1875 roku Biblię zakupił nieznany kolekcjoner z Anglii, za sumę 8850 marek. W 1881 roku kopia pojawiła się na aukcji w Sotheby’s w Londynie, którą wygrał londyński antykwariusz Bernard Quartich (1819-1899), następnie sprzedał ją amerykańskiemu kolekcjonerowi Theodore’owi Irwinowi(1827-1902), za cenę 810 funtów. Kopia pozostawała w kolekcji Irwina do 1900 roku, kiedy to, postanowił sprzedać ją John’owi Pierpont Morganowi, który w swojej kolekcji posiadał już jeden egzemplarz Biblii Gutenberga. W 1911 roku zakupił on, trzecią kopię.

Biblioteka Henry’ego E. Huntingtona

Historia pozyskania
Biblia zakupiona przez Henry’ego Huntingtona w 1911 roku za 50 000 dolarów.

Biblioteka Eton College

Historia pozyskania
Jest to drugi sygnowany egzemplarz oryginalnej XV. wiecznej oprawy, wykonany przez sławnego mistrza Jana Fogela.